روشی جدید برای درمان طاسی

فال روزانه

تبلیغات در سایت ما
تبلیغات در سایت ما تبلیغات در سایت ما

تبلیغات سایت

روشی جدید برای درمان طاسی

پژوهشگران ژاپنی موفق شدند تا روشی جدید برای تولید انبوه موهای بازسازی‌شده و پیوند شده کشف کنند که این کشف می‌تواند به درمان جدید ریزش مو نیز منجر شود.
اگرچه ریزش مو یا کچلی به‌ طور کلی تهدید یا مشکل بغرنجی برای زندگی انسان محسوب نمی‌شود، اما برای تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان، می‌تواند مشکل مهمی به‌ حساب آید.

درمان طاسی

 

داروهای احیاکننده مو شامل بازسازی فولیکول‌های مو، ارگان‌های کوچک رشد و حفظ مو، به‌ عنوان یک درمان جدید به مبارزه با بیماری ریزش مو می‌پردازند. محققان اعلام کردند که این روش جدید چالشی برای ایجاد ریشه‌های فولیکول‌های (HFGs) و منبع تولید مثل از فولیکول‌های مو، در مقیاس بزرگ است. این روش جدید می‌تواند در تهیه توده‌های سلولی به‌ طور عمده که به ریشه‌های فولیکول‌های مو نیز شناخته می‌شوند، کمک کند.

این تیم تحقیقاتی به‌طور هم‌زمان ۵ هزار ریشه فولیکول مو را آماده‌سازی و رشد موهای جدید از این ریشه را پس از پیوند به موش‌ها تائید و گزارش کردند.

روش جدید درمان طاسی

پروفسور جونجی فوکودا، استاد دانشگاه ملی یوکوهاما در ژاپن در رابطه با این تکنیک جدید گفت: «این روش کلیدی برای تولید انبوه ریشه‌های فولیکول مو محسوب می‌شود که بر اساس انتخاب مواد پایه برای کشت و پرورش بوده است.»

وی در ادامه سخنانش اضافه کرد: « ما از دی متیل پلی سیلوکسان (dimethylpolysiloxane) با نام اختصاری PDMS که قابلیت نفوذ اکسیژن در پایین محل کشت را دارد استفاده کرده و نتیجه بسیار خوبی نیز به دست آوردیم.»

علاوه بر این فعالیت و آزمایش های مهم، تیم تحقیقاتی ژاپنی به ارزیابی این مسئله پرداختند که آیا روش فوق می‌تواند ریشه فولیکول مو را از یک ریزآرایه ۳۰۰ میلی‌متری ساختگی، با نام اختصاری تراشه اچ اف جی (HFG chip)، برای ایجاد فولیکول‌های مو و به‌ طور کلی موها بر روی بدن موش تولید کند؟ نتایج نشان داد که رشد موهای مشکی در هر دو محل پیوند پشت و فرق سر ایجاد شده است.

پژوهشگران همچنین اعلام کردند که موهای احیاشده موش‌ها، پس از رشد، چرخه طبیعی خود را طی کرده و مانند موهای عادی و اصلی عمل می‌کنند.

پروفسور فوکودا معتقد است که: «این روش جدید، یک روش ساده اما قدرتمند و امیدوارکننده است. ما امیدواریم که این روش و تکنیک، بتواند بهبود دهنده موی انسان نیز بوده و به درمان ریزش مو حتی در بیماری آلوپسی آندروژنیک (androgenic alopecia) یا بیماری طاسی منجر شود.» وی در ادامه تأکید کرد: « در حقیقت ما داده‌های اولیه‌ای داریم که به ریشه فولیکول موی انسانی با استفاده از کراتینوسیت های (keratinocytes) انسانی و سلول‌های پاپیلای پوستی (dermal papilla cells) اشاره داشته و می‌توانیم توسط آن به نمونه انسانی نیز دسترسی پیدا کنیم.»

شرح کامل این تحقیقات و نتایج به‌ دست‌آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Biomaterials به چاپ رسیده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

 

منبع: پرشین وی از خبرگزاری ایلنا


مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب


برای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید

نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: